Menu

Księgowość Kraków

Usługi księgowe w Krakowie. Sprawdź, gdzie znajdziesz najtaniej!

Podatek liniowy

spolkizoo

podatek liniowy

Podatkiem liniowym, zgodnie z definicją nazywamy metodę obliczania kwoty podatku, w której wysokość należnego podatku jest wprost proporcjonalna do wielkości podstawy opodatkowania. Jest to stała stawka, która pozostaje taka sama niezależnie od dochodów. 


Metoda ta, podobnie jak każda inna posiada zalety i wady, dla jednych stanowi korzystne rozwiązanie prowadzące do oszczędności, dla innych jest nieopłacalna.

Decydując się na korzystanie z podatku liniowego odbieramy sobie szansę na zastosowanie ulg podatkowych, pozwalających na zredukowanie wysokości podatku lub podstawy opodatkowania.


Wybierając ten sposób rezygnujemy z przywileju złożenia zeznania rocznego z dzieckiem bądź małżonkiem. Zyskujemy natomiast możliwość odliczenia od przychodów kosztów ich uzyskania i zmniejszenia podstawy opodatkowania, co zapewnia niższą sumę podatku, którą musimy zapłacić. Dodatkowo dochód zmniejszany jest także o wartość składek na ubezpieczenia społeczne.

Na wybór tej metody powinni decydować się przedsiębiorcy, których firmy osiągają dochody wyższe niż próg podatkowy. Opłaca się z niego korzystać jeżeli przedsiębiorstwo generuje co najmniej 85 528 złotych.