Menu

Księgowość Kraków

Usługi księgowe w Krakowie. Sprawdź, gdzie znajdziesz najtaniej!

Jak przygotować się do kontroli skarbowej?

spolkizoo

Wizyta pracowników Urzędu Skarbowego może przysporzyć wiele stresu i kłopotów. Z tego powodu, gdy tylko mamy możliwość, warto przygotować się do tego rodzaju kontroli. W jaki sposób?

Kontrola skarbowa powinna zostać przeprowadzona za zawiadomieniem w okresie krótszym niż 7 dni. Jednak warto pamiętać o tym, że  kontrola prowadzona przez urzędy celno-skarbowe odbywa się bez zawiadomienia.

Kontrola bez uprzedzenia!

Jeżeli kontrola związana jest z podejrzeniem popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, to nie ma obowiązku zastosowania 7 dniowego terminu uprzedzenia.

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest to, aby podczas kontroli był obecny księgowy lub biuro rachunkowe.

Jakie dokumenty powinny zostać przygotowane?

W pierwszej kolejności przedmiotem kontroli są oczywiście dokumenty księgowe i podatkowe, czyli deklaracje, faktury, rachunki, umowy etc., ale można spodziewać się, że kontrolerzy poproszą o dodatkowe informacje i wyjaśnienia.

Warto jednak pamiętać o tym, że kontroler ma możliwość zażądania dostępu nie tylko do dokumentów, ale także do lokali kontrolowanego podmiotu, zbierać i zabezpieczać dowody rzeczowe.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Damian] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Na szczęście kontrole skarbowe są z uprzedzeniem :D

  • Gość: [tms] *.naszasiec.net

    o to prawda, u nas pani dzwoni z wyprzedzeniem i sie umawiamy - na szczęście w krakowie nie mają czasu na głupoty i sporo spraw też idzie zalatwić telefonicznie :)