Menu

Księgowość Kraków

Usługi księgowe w Krakowie. Sprawdź, gdzie znajdziesz najtaniej!

Zmiany w podatku dochodowym

spolkizoo

Resort finansów opracował właśnie nowelizację ustawy o podatku dochodowym, która zakłada zwiększenie podstawy opodatkowania poprzez wprowadzenie podatku od nieruchomości komercyjnych i zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów usług niematerialnych, co w praktyce oznacz nic innego jak podniesienie podatków. 


Planowane zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2018 roku. Jeśli dojdą one do skutku, będziemy mieli do czynienia z istną rewolucją ponieważ zakres zmian będzie największe zmiany od 10 lat.

Podatek od nieruchomości, który wyniesie 0,5% rocznie, obejmie budynki handlowo-usługowe klasyfikowane jako centra handlowe, domy towarowe, samodzielne sklepy i butiki oraz budynki biurowe, o początkowej wartości przekraczającej 10 000 000 złotych. Podatek będzie naliczany niezależnie od tego czy osiągnięto dochód z tej nieruchomości.

Od nowego roku przedsiębiorcy stracą możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu odsetek i innych kosztów związanych z wykorzystaniem zewnętrznego finansowania (od podmiotów powiązanych i niepowiązanych). Nadwyżka kosztów finansowania zewnętrznego będzie podlegała odliczeniu tylko i wyłącznie do wysokości 30% wyniku finansowego przed uwzględnieniem opodatkowania, odsetek i amortyzacji.

Zaproponowane w projekcie nowelizacji zmiany ograniczą również prawa zaliczania kosztów uzyskania przychodu wydatków na usługi niematerialne takie jak usługi doradcze, zarządcze, księgowe czy te związane z przetwarzaniem danych.

Nowelizacja ma na celu zasilenie budżetu Państwa. Pomimo iż zmiana nie jest tak oczywista jak podniesienie stawki podatkowej, będzie to dotkliwa zmiana przede wszystkim dla branży nieruchomości i przedsiębiorców.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [ale.pl] *.telgam.pl

    dziekuję ci bardzo za ten artykuł, własnie takich informacji szukałam :)